sunrtv.com.tr

Mersin'in Radyosu SUN RADYO FM 96.1

Mersin'in Televizyonu SUN TV

SUNRTV
Reklam

Reklamlarınız Değer Kazanır

760 x 90

Mersin’de ilk ders zili çaldı

  •  9 Eylül 2019 Pazartesi 22:42

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 2019-2020 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında Musalı Veli Haşim Çiftçi İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen programda miniklerle bir araya geldi.

Kutlamalara Başkan Seçer'in yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan SuAK Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖzkanAkdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İsmail GökçekToroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve veliler katıldı. Program öncesi kendisini çiçeklerle karşılayan öğrencilerle bir araya gelen Seçer, çocuklarla yakından ilgilendi. Okulun bahçesinde bekleyen veliler ve öğretmenlerle de selamlaşan Seçer, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının hem öğretmenlere hem de öğrencilere başarı getirmesini diledi. Törende konuşan Seçer, laik, demokratik ve gelişmiş bir ülke için eğitimin önemli olduğunu vurgulayarak, "Eğitim birçok toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da önemli bir alan. Belki de idarelerin, yöneticilerin en çok zorlandığı alanların başında geliyor. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan, uzun yıllardır bu çaba içerisinde olan ancak bir türlü istediği noktaya gelemeyen ülkeler için son derece önemli, meşakkatli bir yol. Türkiye Cumhuriyeti bundan 100 yıl önce temeli atılmış, laik, demokratik, bağımsız bir cumhuriyet. Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları ulusal Kurtuluş Savaşı sonucu elde ettikleri zaferi laik Cumhuriyetle taçlandırırken, elbette ki bu ülkeye yeni bazı sistem kazandırmak için önemli çabalar sarf ettiler. Bunların başında da eğitim sistemi geliyor" dedi.

 


Eğitim sisteminin iktidara gelen her yeni hükümetin siyasi görüşüne paralel olarak şekillendirildiğini ifade eden Seçer, eğitimin siyasi düşüncelerden arındırılmış bir şekilde ilerlemesi gerektiğini vurguladı. Seçer, "Her gelen hükümetin ilk gündeminde olan eğitim sistemi. Üzülerek ifade etmem gerekir ki o hükümetin siyasi görüşüyle paralel olarak şekillendirilmeye çalışıldı. Bu da bize önemli yıllar kaybettirdi. Önemli emekleri zayi ettirdi. Bugün eğitim sistemini istediğimiz noktalara getiremememize sebebiyet verdi. Yöneticiler olarak birçok alanda hata yapabiliriz. Tarım, sağlık, ekonomi gibi alanların telafisi mümkün olabilir ama eğitim alanında yapacağımız yanlış onlarca yıl sonra düzelebilir. Birçok jenerasyonun kötü yetişmesine sebebiyet verebilir. Biz yöneticiler bu konuda çok özen göstermeliyiz. Müzakereye açık, sorgulayabilen, tartışabilen, araştırmacı bir eğitim anlayışını tahkim etmek zorundayız. Biz laik ve çağdaş bir eğitimden referans almak zorundayız. Mustafa Kemal Atatürk bunun için 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir' demiş. Az önce İl Milli Eğitim Müdürümüz Adem Koca'ya da 'benim açımdan en şanslı müdür sizsiniz' dedim. Çünkü eğitim alanında yapılabilecek her yatırıma Büyükşehir olarak her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu.

12 Dev Adam belli oldu
Fenerbahçe’de Trabzonspor maçı hazırlıklarını sürdürdü
Galatasaray son dakikada puanı kaptı!
Quaresma Kasımpaşa’da ilk maçına çıktı
Köyler Arası Futbol Turnuvasının şampiyonu Çavuşlu oldu

SUN RTV Yayıncılık A.Ş.

SUN Radyo ve Televizyon Yayıcılık
Mersin'in Televizyonu | www.sunrtv.com.tr

Ulaşım Krokisi

İletişim

Online iletişim formumuz ile, öneri ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.